Metóda identifikácie falšovania rybej múčky

- Aug 08, 2019-

Bežné dopingové prísady pre rybiu múčku zahŕňajú krvnú múčku, mäsokostnú múčku, perie, bavlníkovú múčku (koláč), repkovú múčku (koláč), močovinu, arašidové škrupiny, zvyšky octového orecha, škrupinový prášok a piesok. Metóda identifikácie je takáto:

Senzorické rozpoznávanie: Štandardná rybia múčka má rovnakú veľkosť častíc. Je viditeľné veľké množstvo svalovej vlákniny z rýb a malé množstvo rybích kostí a rybích šupín. Farba je žltkastožltá, žltkastohnedá alebo žltkastohnedá. Ruka je zovretá uvoľnením, bez zhlukov, lepivosťou. Má grilovanú rybu alebo rybiu vôňu a bez zápachu; zatiaľ čo spodná rybia múčka je tmavohnedá so zlou rybou omáčkou a zápachom; rybia múčka so sójovou omáčkou alebo slanou rybou má slanú chuť; je zmiešaný s mäsovou a kostnou múčkou a koženým práškom. Vreckovka z rybej múčky je mäkká a jemnosť granúl je nerovnomerná. Pouta z rybej múčky s plevami z bavlníkových semien, bavlníkových koláčov a repkových koláčov majú pocit zamatovej bavlny a môžu byť hrudkovité. Okrem toho je možné na rovnomerné nanášanie tenkej vrstvy vzoriek rybej múčky použiť hladký, tmavo sfarbený tvrdý papier a pozorovať, či sú farby pri jasnom svetle rovnaké. Ak sú prítomné častice bieleho kryštálu, znamená to, že je zmiešaná močovina alebo soľ.

Detekcia zápachu: Do Erlenmeyerovej banky vložte 20 gramov vzorky, pridajte príslušné množstvo vody a potom zahrievajte 15-20 minút. Ak sa zápach amoniaku zistí po otvorení veka, znamená to, že je zmiešaný s močovinou.

Ponorenie do vody: Malé množstvo vzorky odoberte do skúmavky alebo veľkého pohára, pridajte príslušné množstvo vody, dôkladne pretrepte a nechajte stáť. Piesok, ktorý je v ňom zabudovaný, klesne na dno, zatiaľ čo koláč z bavlníkových semien a prášok z peria budú plávať na vode.

Spaľovanie: Odoberte malé množstvo vzoriek rybej múčky a zahrievajte ich na nádobe odolnej voči teplu, napríklad na železnú lyžicu. Ak je aromatická alebo pálená aróma vyprážaná, znamená to, že semená rastlín sú zmiešané.

Miešanie magnetickou tyčinkou: Ak existuje podozrenie, že rybia múčka je zmiešaná so železnými pilinami, môže sa miešať pomocou magnetickej tyčinky a železné piliny sa adsorbujú na povrch magnetickej tyčinky.