Metóda identifikácie pravých a falošných rybích múk

- Oct 17, 2018-

S rozvojom akvakultúry sa zvyšuje dopyt po rybej múčke. Niektorí bezohľadní obchodníci využili príležitosť, aby urobili falošný a zisk. Domáca a dovážaná falošná rybacia múčka na trhu nie sú nezvyčajné. Návnada pripravená s falšovanou rybou nielenže ovplyvňuje rast rýb v dôsledku výživovej nerovnováhy návnady, ale tiež spôsobuje pokles fyzickej kondície rýb. Táto séria nepriaznivých účinkov spôsobuje používateľom výrazné hospodárske straty. Tiež ničí povesť domácej rybej múčky. Tento článok predstavuje metódu identifikácie pravých a falošných rybích múčok z dvoch aspektov: senzorické rozpoznávanie a jednoduchý chemický test.

1. Diskrétne zrkadlo a mikroskopia

Vzorka sa zvyčajne zväčšuje 20 až 30-krát pod rozrezaným mikroskopom, ktorý má byť rozdelený, a ak je to potrebné, môže byť ďalej zväčšená mikroskopom. Rybej múčka je ľahká látka, ako je žltohnedá alebo žltkastá hnedá, ktorú možno identifikovať podľa vlastností rýb, kostí a šupiek.

Rybí zrkadlo má drsný povrch a vláknitú štruktúru, podobne ako mäsový prášok, ale so svetlou farbou. Rybie kosti sú priesvitné až nepriehľadné striebro a niektoré rybie kosti sú jantárne a nepravidelné. Rybárske váhy sú ploché alebo zakrivené priehľadné predmety, ktoré majú rovnaký kruh, striedajúcu sa farebnú hĺbku, prasknutý povrch váhy a prasknuté mliečne biele.

Napr .: Rybia múka zmiešaná s krevetami alebo krevetami

Prášok z kreviet, škrupinové očné gule, škrupinové škrupiny a krevietá možno vidieť v rybej múčke zmiešanej s práškom krevietovej hlavy. Škrupina škrupiny pripomína zvlnený sľudový list, ktorý je priesvitný. Malé množstvo kreviet je viazané na škrupinu škrupiny. Oko krevety je čierne sférické granuly a je lepšie rozpoznateľným znakom prášku na krevety. Krevety musia byť vo forme fragmentov pod mikroskopom, obdĺžnikové trubice so špirálovitými rovnobežnými čiarami. Krevetové nohy sú široko rúrkové, priesvitné, s vlasmi alebo bez nich.

2.Fyzikálna prehliadka

Napr .: Kontrola piesku v rybej múčke

Vezmite 10 gramov vzorky rybej múky, umiestnite ju do kadičky s objemom 100 ml, pridajte 5 krát vodu, dobre premiešajte a nechajte ju stáť 10-15 minút. Rybia múčka a piesok klesajú na dno vody, potom jemne premiešajte, rybia múčka sa vznáša a rotuje sa vodou. Rotácia, zatiaľ čo piesok je dôležitejší, sa bude mierne otáčať na dno a prítomnosť piesku sa môže pozorovať v tejto chvíli.

Nakoniec je potrebné pripomenúť situáciu, ktorá sa ľahko prehliada a je falošná. Po prvé, voda presahuje štandard, hmotnosť je nedostatočná; po druhé, neexistuje žiadny certifikát, žiadna špecifikácia, skladovateľnosť; tretí, obal je poškodený, štítok je neúplný (napríklad: názov produktu, čistá hmotnosť, názov továrne, miesto, ochranná známka atď.). Hoci tieto podmienky nie sú také závažné ako úmyselné falšovanie, podvody a falšovanie, stačia aj na to, aby spôsobili stratu používateľov. Z dôvodu tejto situácie by sa to malo brať vážne.